Kulinarne podróże

Jeden dzień w Oslo

W tym roku wybrałam się na wakacje do Norwegii, oczywiście podczas zwiedzania tego kraju nie można pominąć jego stolicy, czyli Oslo. Wybraliśmy się tam na jeden, bardzo intensywny dzień.

Zacznijmy od komunikacji. Jeśli przyjeżdżamy do Oslo samochodem to najlepiej zostawić go gdzieś na obrzeżach miasta i wyruszyć na zwiedzanie komunikacją miejską. Co prawda całodniowy bilet jest dość drogi, ale na pewno tańszy niż parking w centrum. Dodatkowo dobrze rozwinięta sieć metra pozwala na zwiedzanie atrakcji które leżą również poza centrum i do których z pewnością samochodem nie dotrzemy szybciej.

Centrum Oslo nie jest zbyt duże i spokojnie można je obejść w kilka godzin. My swoją podróż zaczęliśmy od dworca głównego przy którym to stoi wielki tygrys – miejsce spotkań mieszkańców. Następnie wyruszyliśmy do znajdującej się niedaleko opery. To piękny, bardzo nowoczesny budynek. Można wejść na dach i podziwiać panoramę całego miasta oraz zatoki Oslofjord.

DSC_0081aa DSC_0089aa DSC_0091aa DSC_0098aa DSC_0103aa DSC_0096aa

Kolejnym punktem jest ścisłe centrum, gdzie uliczką (Karl Johans Gatepełną sklepów, restauracji oraz kiosków z pamiątkami dotrzemy do Pałacu Królewskiego (do złudzenia przypomina mi ten, który widziałam rok temu w Danii, niedaleko Kopenhagi, jak widać to taki skandynawski styl budowania pałaców). Udało nam się trafić na 13:30 kiedy to była dość huczna zmiana warty. Pałac można oczywiście za dodatkową opłatą zwiedzać w środku, jednak my nie zdecydowaliśmy się na to.

DSC_0105aa DSC_0107aa DSC_0108aa DSC_0110aa DSC_0111aa DSC_0114aa DSC_0122aa

W okolicy znajduje się również dużo ciekawych budynków jak na przykład Ratusz miejski czy Centrum Pokojowej Nagrody Nobla. Warta zobaczenia jest również stara część Oslo, wraz z twierdzą z której roztacza się piękny widok.

DSC_0127aa DSC_0128aa DSC_0116aa DSC_0130aa

W Oslo jest bardzo wiele, ładnych parków, ale zdecydowanie najciekawszym jest Park Vigelanda. W tym oto parku stoi około 600 kamiennych rzeźb przedstawiających nagie postacie ludzkie. Postacie te mają bardzo różne pozy, są to zarówno dzieci jak i dorośli, pojedyncze osoby, ale również grupy.

DSC_0173aa

DSC_0155aa DSC_0154aa DSC_0168aa DSC_0170aa

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym, punktem naszej wycieczki była skocznia narciarska Holmenkollen. Znajduje się ona spory kawałek od centrum, na wysokim wzgórzu (pod które oczywiście pnie się linia metra). Norwedzy są bardzo dumni z tej nowoczesnej skoczni, całkowicie odremontowanej na odbywające się tam kilka lat temu Mistrzostwa Świata.

DSC_0143aa DSC_0141aa DSC_0139aa DSC_0151aa

Jeszcze kilka moich ogólnych spostrzeżeń na temat miasta. Oczywiście zaczynając od cen to jest ono dość drogie (na tyle, że nie zdecydowaliśmy się na obiad w restauracji na mieście). Kolejnym minusem jest to, że brakuje publicznych toalet, bardzo długo zajęło nam znalezienie jednej.

Bardzo dużo ludzi uprawia w Oslo przeróżne sporty, można spotkać osoby z matami w parku ćwiczące fitness czy też jogę oraz dużą ilość osób biegających. Ciężko natomiast spotkać grubasów.

Ciekawą wg mnie rzeczą jest to, że w Norwegii prawie 99% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, co w połączeniu z tym, że jest to bogaty kraj sprawia, że pierwszy raz widziałam na ulicy Teslę (ekskluzywny i nowoczesny samochód elektryczny). W dodatku nie była to jedna Tesla, ale było ich bardzo wiele, widać więc, że Norwegowie dbają o środowisko naturalne.

DSC_0159aaaa DSC_0159aaaaa

 

You may also like...

3 Comments

  1. Widzę, że fajny dzień spędziliście w Oslo, udało Wam się zobaczyć jedne z ważniejszych miejsc i w dodatku pogoda dopisała. 🙂
    Co do komunikacji w Oslo to słusznie, że poruszaliście się bez samochodu 😉 Vigelandsparken oczywiście trzeba zobaczyć, zaś innym ciekawym i dość nowym parkiem jest Ekebergparken – warto się tam wybrać dla ciekawych rzeźb i widoku na miasto. Dla pełnego obrazu norweskiej stolicy warto też pojechać (jeśli ma się więcej czasu) metrem trochę poza centrum, nad jezioro i na górskie szlaki – tam dopiero naprawdę widać, jak aktywnie Norwegowie spędzają czas wolny 🙂

  2. Takich informacji szukałam! 🙂 Właśnie będę niedługo przelotem w Oslo na półtora dnia i planuję sobie, co zobaczyć :).

    1. Sylwia-Follow the Taste says:

      Super! 🙂 Cieszę się, że mój post był pomocny! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.