Składniki:
- 1/2 kg muli
- około 400 ml piwa pszenicznego (użyłam Paulaner)
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 koper włoski (fenkuł)
- 1 gruszka
- 1 łyżeczka miodu
- 2 łyżeczki musztardy (użyłam sarepskiej)
- 2 listki laurowe
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- 1 łyżka masła
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek
- świeżo mielony pieprz i odrobinka soli do smaku
- odrobina soku z cytryny
- dodatki: pieczywo, np bagietka
Przygotowanie:
Mule dokładnie oczyszczamy, pozbywamy się tak zwanej „brody”. Jeśli trafimy na otwartą małże pukamy nią o blat i jeśli się zamyka to znaczy, że jest dobra; jeśli zaś pozostaje otwarta to należy ją wyrzucić. Następnie mule należy wymoczyć w wodzie około 1 godzinę wcześniej aby pozbyć się całego pisaku (to zabieg ważny zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym).
Cebulę kroimy w drobną kostkę, to samo czosnek, gruszkę i koper włoski (należy pamiętać, że fenkuł ma w środku twardy głąb). Na dużej i głębokiej patelni roztapiamy masło z oliwą z oliwek. Dodajemy posiekaną cebulę i smażymy kilka minut aż się zeszkli. Następnie dorzucamy czosnek oraz posiekany koper włoski i smażymy znowu kilka minut. Wszystko zalewamy piwem, dodajemy pokrojoną gruszkę, miód, musztardę, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz dosłownie odrobinkę soli (pamiętajmy, że mule same w sobie będą słone). Przykrywamy i dusimy około 20 minut od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie koper powinien już zmięknąć a gruszka lekko się rozpaść i zagęścić sos. Ewentualnie jeszcze doprawiamy do smaku.
Zwiększamy ogień, wrzucamy mule i przykrywamy. Od czasu ponownego zagotowania dusimy jeszcze około 3 minut aż wszystkie mule się otworzą. W trakcie duszenia wszystko należy kilka razy porządnie potrząsnąć, tak aby wszystkie małże równomiernie pokryły się sosem i równomiernie złapały ciepło. Pamiętajmy, że małże które się nie otworzyły wyrzucamy.
Na koniec mule skrapiamy sokiem z cytryny. Ja to danie zjadłam po prostu z pieczywem i myślę, że tak smakuje najlepiej. Polecam bagietkę.
jadłam w białym winie,. były pyszne. Ciekawa jestem, jak smakują te w piwie..
W białym winie to tradycyjny przepis 🙂 W piwie mają inny smak, ale również są pyszne! 🙂