Kulinarne podróże

Na weekend: 5 rzeczy które musisz zrobić w Pradze

Praga to przepiękne miasto, pełne historii, ciekawej architektury i z niepowtarzalną atmosferą. Udało nam się odwiedzić stolicę Czech na krótki weekendowy wypad, jak to w zwyczaju city-break nie zwiedzaliśmy wszystkiego bardzo dokładnie a zależało nam na odpoczynku i poczuciu atmosfery miasta. Oto moje top 5 rzeczy do zrobienia w Pradze podczas weekendowego wypadu.

Przespaceruj się mostem Karola

Most Karola to chyba najbardziej znane miejsce w mieście. Kamienny most powstały w XIV wieku oraz gotyckie figury po obu stronach stały się wręcz symbolem Pragi. Idąc w stronę Starego Miasta przejdziemy przez Wieżę Staromiejską i trafimy prosto na Ulice Karlovą – główną drogę do staromiejskiego rynku. Tutaj oczywiście też warto spędzić co najmniej kilka chwil, piękne kamienice z czerwonymi dachami, Ratusz Staromiejski z bardzo ciekawym zegarem astronomicznym i Kościół Marii Panny przed Tynem to zdecydowanie budowle które was zachwycą. Całe stare miasto jest oczywiście bardzo ładne i warto tutaj trochę pokrążyć i pozwiedzać małe, klimatyczne uliczki.

Zobacz Zamek na Hradczanach

Przepiękny Zamek, dawna siedziba Królów Czeskich to właściwie nie tylko ten jeden budynek, ale wręcz cały kompleks rożnych budowli. W obrębie wzgórza znajdują się miedzy innymi mury obronne, piękne uliczki (Złota Uliczka) czy też majestatyczna Katedra św. Wita. Kompleks jest jednak biletowany, cena zależy od ilości rzeczy które chcemy zwiedzić. Niedaleko zamku, na zakolu rzeki, jest również piękne zielone wzgórze – Letenské Sady z którego roztacza się cudowny widok na miasto, stare miasto oraz Praskie mosty.

Odwiedź dzielnicę Mala Strana

Vis-à-vis Starego Miasta znajduję się dzielnica „alternatywna” – Mala Strana. Nie ma tu co prawda aż tylu zabytków, ale architektura jest równie piękna. Na koniec dnia można udać się również na punkt widokowy – Petrin.

Napij się piwa w lokalnym browarze

Praga, jak i ogólnie całe Czechy to zdecydowanie miejsce gdzie możemy się napić dobrego piwa. Od razu mówię, że ja nie jestem specjalnie piwoszem i ten złocisty trunek nie jest wcale wysoko na mojej liście ulubionych napojów. Jednak w Pradze zdecydowanie można zmienić zdanie. Wiele restauracji i barów to mikro browary które produkują swoje własne piwo. Wiele miejsc pozwala też wziąć „menu degustacyjne” gdzie dostaniemy po małym kufelku wielu rodzajów piwa.

Oczywiście knajpek gdzie można wypić piwo w Pradze jest wiele i praktycznie gdziekolwiek nie zajdziemy to nie będziemy rozczarowani. My próbowaliśmy piwa w kilku miejscach, wybierając te knajpki które mają swoją własną wytwórnię. Jednym z miejsc wartych sprawdzenia jest U Pinkasů – to ponoć pierwsza restauracja gdzie zaczęto serwować Pilsnera w Pradze. Możecie tu oczywiście nie tylko napić się piwa, ale też skosztować prawdziwej czeskiej kuchni.

Zjedz tradycyjny Czeski obiad

Nareszcie doszliśmy do mojej ulubionej części – czyli gastronomii! Jak wygląda więc tradycyjna Czeska kuchnia i co zjeść będąc w stolicy tego kraju? Otóż koniecznie spróbujcie oczywiście gulaszu! Tradycyjnie będzie on serwowany z knedlikiem z bułki. Kolejną bardzo dobrą rzeczą jest Svickova na smetane, czyli pieczeń wołowa w sosie śmietanowym z żurawiną i oczywiście knedlikiem. Dla miłośników bardziej wykwintnych dań pieczona kaczka lub pieczona gęś do tego kapusta to zestaw obowiązkowy. Knedlik jest z reguły w dwóch wersjach z bułki lub ziemniaczany, weźcie ten który zostanie wam polecony 🙂 Dla osób nie będących na diecie polecam również smażony ser, do tego sos tatarski i ziemniaki to również dość ciekawa propozycja. Na deser możecie się zdecydować na tak zwany komin – Trdelník, dosłownie na każdym rogu znajdziecie sklepiki z tym słodkim wypiekiem. Polecam wam też serdecznie restaurację Lokál, chyba najlepszy tatar jaki jadłam w życiu no i generalnie genialna kuchnia czeska.

Ogólne informacje

Na koniec trochę informacji ogólnych o Pradze. Do tego pięknego miasta możemy wybrać się cały rok, jednak zdecydowanie odradzam wam czas wysokiego sezonu. My byliśmy pod koniec lipca i ilość ludzi była wręcz nie do zniesienia…

Do Pragi najłatwiej i chyba też najtaniej jest dotrzeć samolotem, my korzystaliśmy z Easy Jet. Z tego co wiem z Polski istnieją też połączenia autobusowe. Całe miasto bez problemu obejdziemy na piechotę i poza lotniskiem raczej nie potrzeba używać komunikacji miejskiej.

Jeśli chodzi o nocleg, my nocowaliśmy w dzielnicy Mala Strana w apartamentach –  Hunger Wall Residence. Polecam wam bardzo serdecznie, przepiękne miejsce z super kawiarnią na śniadania na dole.

Od siebie polecam wam jeszcze Muzeum Secesji oraz Alfonsa Muchy, jeśli lubicie takie klimaty. Piękny plakat tego artysty kupiony własnie w Pradze wisi w naszym salonie.

Praga jest oczywiście wspaniałym miastem, z dużą ilością zabytków oraz historycznych miejsc. Muszę jednak przyznać, że swoją atmosferą i klimatem Praga nas aż tak nie urzekła. Może to ze względu na czas pełnego sezonu i ogromną ilość turystów… Są miasta do których chętnie wracałabym się kolejny raz i kolejny raz i odkrywała je na nowo a jeśli chodzi o Pragę to niestety nie mam takiego odczucia. Mimo dobrego jedzenia, dobrego piwa, przyjaznych Czechow, świetnego hotelu no i pięknych zabytków… Co nie oznacza oczywiście że nie uważam iż warto było to miasto odwiedzić.

A wy byliście w Pradze? Czy może planujecie wyjazd?
Dajcie mi znać w komentarzach swoje opinie 🙂

You may also like...

3 Comments

  1. Piwosz says:

    Mmm czeskie piwo

    1. Przepyszne 🙂 Nawet przekonałam się do ciemnego piwa po tym wyjeździe 🙂

  2. Knedliczki <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.