Kulinarne podróże

Na weekend: Migawki z Wenecji

Wenecja jest zdecydowanie jednym z najbardziej znanych i obleganych przez turystów miast. Kto nie chciałby przespacerować się wąskimi uliczkami koło pięknych kanałów, wypłynąć na rejs gondolą przez miasto i wypić espresso na Placu Świętego Marka?

Jednak czy miasto na wodzie naprawdę jest tak imponujące i romantyczne? Co zrobić żeby się nim nie rozczarować?

Nie jedź w sezonie

Wenecję udało mi się odwiedzić już kilkukrotnie, jednak to za ostatnim razem, 2 lata temu, podobało mi się zdecydowanie najbardziej. Myślę że dużą zasługą było to że pojechaliśmy tam na początku maja kiedy to nie ma jeszcze wielkich tłumów. Poprzednie moje wizyty w Wenecji odbywały się w środku lata i pamiętam je niestety trochę jako upalne, tłoczne i śmierdzące… Teraz natomiast pogoda była idealna, ludzi wcale nie tak dużo i było wręcz przepięknie. W miarę możliwości na zwiedzanie wybierajcie też środek tygodnia a nie weekend.

Zgub się z dala od turystycznego centrum

Moją kolejną rekomendacją jest to żeby w Wenecji nie skupiać się tylko na Placu Świętego Marka i okolicach ale wyjść poza samo turystyczne centrum i pobłądzić. Oczywiście główne atrakcje są zjawiskowe, ale cała Wenecja jest piękna, a uliczki i kanałki dalej od centrum poza sezonem będą nawet puste. Spokojnie więc możecie napawać się ich urokiem i zrobić tyle zdjęć ile chcecie bez osób wchodzących w kadr z każdej strony. My spędziliśmy w Wenecji 3 dni i 2 noce w hotelu tutaj – Hotel. Bardzo wam polecam, mieliśmy genialny pokój w stylu weneckim z cudnym widokiem. Noclegi w Wenecji do tanich nie należą, ale myślę że jeśli chcecie poczuć klimat miasta warto zarezerwować chociaż jedną noc a nie tylko przyjechać, zobaczyć największe atrakcje i wyjechać tego samego dnia.

Odkrywaj nieodkryte

Tak jak już wam wspomniałam warto odejść trochę od tych największych atrakcji i zobaczyć też inne miejsca. Naszym ostatnim odkryciem jest np. taras widokowy koło Ponte di Rialto z cudownym widokiem na miasto – rezerwacja i info tutaj. Warto również zobaczyć Wenecję z wody, ale co jeśli prywatna gondola nie mieści się w budżecie? Po mieście kursują też wodne „autobusy”, możemy przepłynąć największym kanałem w cenie biletu miejskiego a widoki będą przepiękne. A może w ramach dłuższego pobytu odwiedzicie też Burano – osobną wyspę z fabryką szkła i kolorowymi domkami (nam niestety się nie udało ze względu na ograniczony czas, ale chociaż wiemy że mamy po co wracać)?

Samochód zostaw daleko

Jeśli do Wenecji wybieracie się samochodem a nie samolotem to polecam zostawić go dalej od miasta i nawet dojechać pociągiem… Będzie taniej i wygodniej. My zostawiliśmy nasze auto już w Weronie i stamtąd wzięliśmy pociąg i to było dobre rozwiązanie. Pociągi są szybkie, względnie tanie i przyjeżdżają do samego centrum, a parking nie w Wenecji kosztuje tak naprawdę grosze. Jeśli podróżujecie samolotem to oczywiście ten punkt nie jest istotny 😉

Na dobre Włoskie jedzenie wybierz się gdzieś indziej….

Często przeglądam rankingi najlepszych miast dla osób lubiących dobrą kuchnie, ponadto jestem wielkim miłośnikiem Włoch i kuchni włoskiej. Wenecja o wielkie dziwo często trafia na listy miejsc gdzie można dobrze zjeść… Jeśli ktoś z was wie gdzie albo się zgadza z tym stwierdzeniem to proszę podzielcie się ze mną tymi informacjami? Ja zdecydowanie Wenecją nie zachwyciłam się kulinarnie… Już nawet byłabym w stanie pominąć fakt że ceny są bardzo, bardzo wysokie bo to dla mnie jest akceptowalne w momencie kiedy wiem za co płacę… Jednak w Wenecji po prostu nie znaleźliśmy jakichś bardzo ciekawych miejsc. Nawet przy pomocy trip advisor albo google maps znaleźliśmy coś gdzie później w menu wszystkie ryby mrożone a na pierwszym miejscu pizza hawajska (nie to że jej nie lubię :p ale w Wenecji hawajska nie przystoi ;)). W końcu jedliśmy w jakiejś knajpce którą polecili nam w hotelu i później w jakiejś innej pizzerii gdzie był tłum jak przechodziliśmy, miała piękny ogródek i zrobiliśmy tam rezerwację na kolejny dzień. Jedzenie było smaczne, tak, da się znaleźć smaczne miejsca w tak dużym mieście pełnym knajpek, kawiarni, pizzerii itp. Ale żeby od razu dodawać Wenecję na listę najsmaczniejszych miejsc? To gruba przesada.

Jak widzicie Wenecja ma swoje rożne oblicza i w zależności od tego jak zaplanujemy pobyt i jak będziemy odkrywać miasto może okazać się ono piękne albo całkiem nieznośne.

You may also like...

2 Comments

  1. Piękne zdjęcia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.