Kulinarne podróże

Wycieczka po Krecie – podsumowanie

Przygotowując swoją wycieczkę po Krecie oczywiście zrobiłam spore internetowe poszukiwania aby wiedzieć co gdzie i jak na wyspie. Postanowiłam więc napisać też dla was swoje przemyślenia i doświadczenia na temat wycieczki po tej pięknej, greckiej wyspie.

IMG_20140909_202305_1aa

Otóż Kreta jest bardzo dużo wyspą, wzdłuż ma prawie 200 km, za to wszerz gdzieniegdzie tylko koło 30. Jej krajobraz jest również bardzo urozmaicony, można znaleźć tutaj góry oraz morze. Najwyższa góra na Krecie ma prawie 2500 m.n.p.m, czyli praktycznie tyle co nasz Polski rysy, znajduje się tutaj również kanion!

DSC_0341Aa

Ta wyspa może więc przyciągnąć nie tylko miłośników plażowania, ale również osoby lubiące aktywnie spędzać czas i chodzić na górskie wycieczki. Apropos plażowania, nie można Krecie odmówić malowniczych plaż! Elafonisi czy Balos to jedne z największych i najpiękniejszych na wyspie, ale można tu znaleźć również urokliwe, prawie dzikie plaże. Oto mapa Krety gdzie zaznaczyłam najważniejsze atrakcje:

kreta

Polecam wycieczki trochę poza sezonem wakacyjnym – ja byłam w połowie września i jest nadal bardzo gorąco i słonecznie a nie wcale nie ma tłumów turystów.

Na wyspie warto wypożyczyć samochód i trochę pozwiedzać. Drogi oczywiście są w większości wąskie i często górskie, ale można z nich podziwiać malownicze krajobrazy!

Jeśli chodzi o noclegi to my rezerwowaliśmy sobie wszystkie wcześniej (każdy w innym miejscu), ich cena z reguły była około 30 euro za noc za pokój dwu osobowy. Większość pokoi była jak najbardziej w porządku i nawet z klimatyzacją i widokiem na morze.

DSC_0224aa

Ludzie na Krecie są przemili! Grecy są tak pozytywnie nastawienie do wszystkiego, że nie sposób nie pokochać klimatu tej wyspy!

Na wyspie jednak jest dość sporo bezdomnych zwierząt (kotów i psów), oczywiście nie są one niebezpieczne, ale żebrzące w restauracji koty nie zawsze są mile widziane 😉

DSC_0030aa

DSC_0242ak

Oczywiście ważną częścią wyjazdu jest jedzenie! Kuchnia Grecka stała się zdecydowanie jedną z moich ulubionych po tym wyjeździe. Praktycznie w każdej tawernie można zjeść coś pysznego i każdy znajdzie coś dla siebie 🙂 Wybór ryb, sałatek, mięs oraz słodkości przyprawia o zawrót głowy! Ceny to około 10 euro od osoby za obiad na mieście, oczywiście można znaleźć taniej (pita gyros za 3 euro) albo i drożej.

Pamiątki z Krety? Cóż co kto lubi, ale na pewno nie może wśród nich zabraknąć oliwy z oliwek!!! Wszędzie na wyspie rosną oliwki, więc oliwa jest na prawdę najwyższej jakości. Do tego może jakaś butelka Kreteńskiego wina? albo np. piękne ręcznie robione talerze czy wyroby z drzewa oliwnego? albo suszone greckie przyprawy? miody czy alkohole bezpośrednio z domowych spiżarni? Wybór należy do was 🙂

DSC_0236ak IMG_20140909_210529aa IMG_20140909_210254aa

Ja osobiście po prostu zakochałam się w Grecji! W krajobraz, w kuchni i w klimacie! Dlatego gorąco polecam wam Kretę 🙂 My spędziliśmy tam tylko 5 dni, z czego większość czasu zwiedzaliśmy, ale oczywiście był też czas na leżenie na plaży. Nie udało nam się zwiedzić jednak całej wyspy… Ale za to jest pretekst żeby koniecznie tu jeszcze wrócić!

Na koniec zapraszam was oczywiście do poprzednich wpisów o Krecie, gdzie znajdziecie bardziej szczegółowe opisy oraz oczywiście więcej zdjęć!

Część 1

Część 2

Część 3

 

 

You may also like...

1 Comment

  1. Omniom mniom !:D Zazdroszczę tych widoków:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.